Mail kullanımının artması ile birlikte günümüzde internet üzerindeki trafiğin büyük bir kısmını spam mailler oluşturmaktadır.

Mail sunucularının hemen hemen hepsinde spam mailleri engellemek için RBL ( Realtime Blockhole List ) ler kullanılır. Bunlara örnek olarak Spamhaus , Spamcop ve ayrıca greylist olarak postgrey verilebilir.

Postfix’de mail başlığına göre filtreleme yapmak için,

main.cf dosyasının içerisinde bulunan aşağıdaki satırın başındaki “#” işareti kaldırarak aktfi etmeniz gerekir.

header_checks = regexp:/etc/postfix/maps/header_checks

Daha sonra postfix dizininin ( elle derleme esnasında başka bir yere kurulum yapmadı iseniz /etc/postfix in altındadır ) içinde bulunan header_checks dosyasını açarak engellemek istediğiniz mail başlığını yazmanız gerekmektedir. header_checks içeriğinin yazım formatı aşağıdaki gibidir.

/^HEADER: .*content_to_act_on/ ACTION

Örnek engellemek istediğimiz spam maillerin mail başlığı “10 Günde 10 Kilo Verin” ise bunun yazım formatı aşağıdaki gibidir.

/^Subject: .*10 Günde 10 Kilo Verin/ REJECT

Not: header_checks içerisinde düzenlediğiniz reject kelimeleri büyük harf ve küçük harfe duyarlıdır. Yukarıda yazmış olduğunuz kural eğer mail göndericisi tarafından aşağıki şekilde yazılmışsa postfix bunu engellemeyecektir.

10 günde 10 kilo verin

header_check dosyasını istediğiniz gibi düzenledikten sonra postfix’i yeniden başlatmanız uyguladığınız kuralın geçerli olması için yeterlidir.

service postfix restart

ya da

/etc/init.d/postfix restart

elle son sürüm derlemesi yaptı iseniz;

/usr/sbin/postfix reload

şeklindedir.